Jakie są grubości cegieł?

Istnieje wiele różnic w rozmiarach cegieł, więc prawdopodobnie będziesz chciał wiedzieć, jakie są te różnice, zanim kupisz pudełko cegieł. O cegłach dwuwarstwowych, przepływowych i modułowych dowiesz się czytając ten artykuł. Artykuł ten wyjaśni główne różnice pomiędzy tymi rodzajami cegieł i co one oznaczają dla Ciebie. Po jego przeczytaniu powinieneś wiedzieć, które rodzaje cegieł są dla Ciebie odpowiednie!

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z pmtbud.pl

Standardowa cegła licowa

Oprócz walorów estetycznych, standardowa cegła licowa ma swoje własne zalety. Pomijając jej trwałość, jest ona również tańsza od cegieł ręcznie formowanych. Cegły te dostępne są również w szerokiej gamie rozmiarów, kształtów i kolorów. Istnieją również specjalne cegły przeznaczone do konkretnych zastosowań, takich jak zastosowania inżynieryjne. Cegły te zapewniają dobrą wytrzymałość, są bardzo odporne na działanie kwasu i mają niską absorpcję wody. Są to wszystkie ważne aspekty do rozważenia przy planowaniu projektu budowlanego.

2 course brick

Jedną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy instalowaniu ściany z cegły jest grubość cegły. Rozmiary cegieł nie są ustalone w ustalonym kształcie, a cegły mogą różnić się wielkością. Wynika to w dużej mierze z czynników zmiennych, które odgrywają rolę w procesie produkcji. Różnice te nie będą jednak miały wpływu na wielkość pomieszczenia. Aby poznać wymiary standardowej cegły licowej, należy zapoznać się z tabelą wymiarów cegieł. Istnieją 3 poziomy jakości wymiarowej.

Cegła przepływowa

Grubość cegły przepływowej jest taka sama jak cegły w stylu normandzkim, ale rozmiar nominalny jest większy. Prostokątne szczeliny sprawiają, że cegły są bardziej elastyczne w układach off-setowych, a przebite otwory pomagają zaprawie trzymać się cegły. Oprócz tego, że są lżejsze, cegły przepływowe są łatwiejsze do układania. Jednak różnica grubości pomiędzy tymi dwoma rodzajami cegieł może być mniejsza niż pół cala. Niezależnie od tego, grubość cegły określi ogólną jakość Twojego domu.

Cegła modułowa

Wymiary cegieł modułowych znacznie się różnią, ale typowe jednostki dla wspólnych rozmiarów są określone przez amerykańskie Standardowe Wymiary Cegieł. Cegły modułowe zazwyczaj mierzą 7 5/8 x 3 5/8 x 2 1/4 cala. Są szersze niż cegły standardowe, a ich grubość jest o 2,3 mm mniejsza od standardu amerykańskiego. Cegły o większych wymiarach są zwykle określane jako cegły inżynierskie.

Wymiar nominalny

Pomimo wielu kształtów i rozmiarów, jakie mogą przybierać cegły, wymiary i rozmiar nominalny są na ogół takie same. Jednak cegły produkowane przez różne firmy mogą mieć nieco inne rozmiary. Stowarzyszenia producentów cegieł opracowały tabele, w których wyszczególniono najczęściej produkowane cegły i ich rozmiary. Tabele te pokazują nominalny rozmiar cegieł, ich rzeczywiste wymiary i grubość zaprawy, którą należy z nimi stosować. Niezależnie od rozmiaru cegły, ważne jest, aby wiedzieć, co kupujesz i ile potrzebujesz do swojego projektu ceglanego.

Rozmiary robocze

Istnieje wiele różnych rozmiarów roboczych cegieł. Podczas gdy rozmiar cegły niemodularnej wynosi zazwyczaj 230 x 110 x 30 mm, istnieją również cegły o mniejszych wymiarach. Cegły o największych wymiarach stosuje się zazwyczaj w budynkach na obszarach cyklonalnych. Większe cegły dziurawki wykorzystuje się do kratowania i wzmacniania ścian. Cegły, które mają wymiary 92 x 57 mm, nazywane są cegłami modułowymi.

Wymiary

W budownictwie niemodułowym architekci wykorzystują wymiary cegieł jako wskazówki przy projektowaniu ściany. Wymiary cegieł są określane na podstawie wielkości spoin zaprawy i oczekiwanych rozmiarów produkowanych cegieł. Te wymiary cegieł nie są uważane za ostateczne, dopóki ściany nie zostaną zmontowane. Rzeczywiste wymiary cegieł różnią się nieco od tych standardów, ale nie mają wpływu na projekt budynku. Tak długo jak nie używasz ich do celów dekoracyjnych, wymiary cegieł będą w porządku.

Podobne tematy