Listwy rozprężne – jakie są ich rodzaje?

Istnieje wiele rodzajów taśm rozprężnych, ale który z nich jest najlepszy dla Twoich potrzeb? W poniższym artykule omówimy różnice pomiędzy EPDM, włóknem drzewnym, gumą i glikolem polipropylenowym. Korzystanie z właściwych pasów rozszerzenia będzie zapobiegać uszkodzeniom strukturalnym spowodowanym przez rozszerzenie i skurcz betonu. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych typów taśm rozprężnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z remontbudowa.pl

Rubber

Produkcja taśm rozprężnych Rubber wymaga wysokiej precyzji w celu osiągnięcia optymalnej wydajności. Oprogramowanie Design Software pomaga zautomatyzować i zoptymalizować proces produkcji taśm dylatacyjnych. Oprogramowanie to sprawdza projekt pod kątem kolizji podczas procesu produkcji. Następnie pliki produkcyjne są ładowane na określony system produkcyjny. Technologia firmy TANIQ zapewnia stałą jakość, spójność i szybkość produkcji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej technologii. TANIQ wykorzystuje zaawansowane symulacje FE, aby zapewnić jakość produktu.

Zaprojektowane dla systemów rurowych, gumowe mieszki pomagają absorbować ruch. Chronią system rurowy poprzez redukcję hałasu i wibracji. Ponadto, taśmy pomagają zapobiegać uszkodzeniom obracających się urządzeń mechanicznych. Głównym celem gumowych kompensatorów jest ochrona sprzętu. Paski te są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i materiałach. Aby ułatwić Ci ten proces, poniżej wymieniliśmy kilka przykładów tych produktów. Oto niektóre z ich kluczowych korzyści.

Seria PROCO 230 niesie niższy/szerszy profil łuku. Pomaga to zmniejszyć wibracje i hałas powodowany przez obracające się urządzenia. Kompensuje również niewspółosiowość rurociągów. Pomimo wielu korzyści, gumowe kompensatory mają kilka ograniczeń. Aby uniknąć problemów z przeciekami i nieszczelnościami, należy przestrzegać standardowych praktyk rurarskich podczas instalowania tych złączy. Tolerancja powinna być mniejsza niż 1/8 cala. Możesz znaleźć bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące instalacji gumowych kompensatorów tutaj.

Dostępne są różne gumowe kompensatory. Wybierz ten, który spełnia wymagania Twojej aplikacji. ASPHALT EXPANSION JOINT to dobra opcja dla większości sytuacji związanych z kompensacją. Jego lekka, stabilna wymiarowo i odporna chemicznie kompozycja sprawia, że jest to świetny wybór dla szczelin izolacyjnych. Ponadto, produkt ten zminimalizuje pęknięcia i przedwczesne zniszczenie krawędzi złącza. Mają również szeroki zakres zastosowań.

Giętkość gumowego kompensatora pozwala na absorbowanie dużych ruchów na krótkim dystansie. W zależności od materiału, może być wzmocniony włóknami stalowymi, nylonowymi lub aramidowymi. Gumowy kompensator może poprawić żywotność systemów rurowych poprzez zmniejszenie naprężeń termicznych i ściernych. Gumowe kompensatory zmniejszają wibracje i ruchy oraz zwiększają ogólną wydajność rurociągów. Gumowe kompensatory mają nieograniczoną zdolność do zginania, więc instalacja tych produktów nie powinna uszkodzić sprzętu motorowego.

EPDM

Istnieje kilka korzyści z taśm rozprężnych EPDM. Są one idealne do zastosowań zewnętrznych i ruchu ciężkiego. Są również świetne do renowacji kompensatorów mastyksowych. Taśmy rozprężne EPDM są uniwersalne, nadają się do wielu różnych branż, w tym elektrowni, magazynów, parkingów i innych. Aby uzyskać bardziej ekonomiczne rozwiązanie, możesz spróbować Neoprenu. Ten syntetyczny polimer jest odporny na rozcieńczone kwasy i zasady.

Inną zaletą pasków rozprężnych EPDM jest to, że chronią one rurociągi przed wyboczeniem i rozciągnięciem podczas rozszerzania i kurczenia. Pomagają one zmniejszyć koszty konserwacji. Bez odpowiednich taśm rozprężnych rurociąg może się wyboczyć, przeciekać lub ulec zniszczeniu i pozostawić Cię z kosztownym rachunkiem za naprawę. Oprócz zapobiegania kosztownym naprawom, taśmy rozprężne EPDM chronią również przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi i promieniami UV. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas ich instalacji, ponieważ nie są one wodoodporne.

Glikol propylenowy

Wysokie stężenie glikolu propylenowego może uszkodzić system solarny. Poziom glikolu propylenowego należy regularnie sprawdzać, aby upewnić się, że jest odpowiedni. Możesz użyć pasków testowych, aby określić stężenie glikolu propylenowego w twoich paskach rozprężnych. Paski testowe wyświetlają również szereg przydatnych informacji, w tym temperaturę zamarzania, temperaturę wrzenia i PH. Jeśli masz w domu refraktometr, możesz go użyć do zmierzenia temperatury zamarzania swojego roztworu.

Zastosowanie glikolu propylenowego w paskach rozprężnych ma długą historię i jest to szeroko stosowany środek chemiczny w zastosowaniach przemysłowych. Jednak jego szerokie zastosowanie w tych aplikacjach wywołało szereg zagrożeń dla zdrowia, co ogranicza wzrost globalnego rynku. Dlatego zawsze należy upewnić się, że pasek rozprężający, który planujesz użyć, jest bezpieczny. FDA zatwierdziła glikol propylenowy na pewnym poziomie do stosowania w lekach i kosmetykach.

Glikol propylenowy jest nienasyconym polimerem, czyli PG. Jest bezbarwny, bezwonny i higroskopijny. Jest mieszalny ze wszystkimi cieczami, ale ma ograniczoną mieszalność z węglowodorami chlorowcowymi. Najczęściej stosowany jest w farbach, odmrażaczach lotniczych i płynach hydraulicznych. Jego właściwości chemiczne są bardzo przydatne w wielu innych zastosowaniach, w tym w kosmetyce.

Właściwości glikolu etylenowego w zakresie przenoszenia ciepła są pożądane w tym zastosowaniu. Niska temperatura zamarzania glikolu etylenowego pozwala mu funkcjonować w niskich temperaturach minimalnych, a także jest bardzo skuteczny w przenoszeniu ciepła. Niska toksyczność glikolu etylenowego sprawia, że jest on dobrym wyborem do stosowania w urządzeniach mających kontakt z żywnością. Glikol propylenowy jest ogólnie bezpieczny do stosowania w zastosowaniach przemysłowych. Nie należy go jednak połykać.

W ostatnim badaniu opublikowanym w J Endod stwierdzono, że wyższe stężenie glikolu propylenowego zmniejszyło wytrzymałość na ściskanie MTA i jego rozpuszczalność. Badacze zaobserwowali również wzrost poziomu pH po trzech godzinach i stwierdzili, że był to nieistotny wpływ na taśmy dylatacyjne. Autorzy stwierdzają również, że ich badania nie wiązały się z żadnym potencjalnym konfliktem interesów. Badanie sugeruje również, że należy przeprowadzić więcej badań na temat wpływu glikolu propylenowego w taśmach dylatacyjnych.

Włókno drzewne

Wypełniacz szczelin dylatacyjnych FIBERFLEX Fiber to doskonała opcja do rozszerzania szczelin, która minimalizuje uszkodzenia betonu podczas rozszerzania. Wykonany z zastrzeżonej mieszanki włókien drzewnych, FiberFlex jest mocniejszy i lżejszy niż inne wypełniacze szczelin dylatacyjnych. Czysto tnie, utrzymuje betonową spoinę w miejscu podczas procesu wylewania i jest odporny na złamania. Kluczową zaletą FiberFlex jest to, że nie wymaga on specjalnego narzędzia do instalacji.

Włóknisty wypełniacz dylatacyjny RIGHT-JOINT jest doskonałym wyborem dla wielu rodzajów betonowych projektów budowlanych. Jego zastrzeżony proces dokładnie miesza włókna drzewne w spoiwie asfaltowym, tworząc sztywną płytę. Ten innowacyjny wypełniacz szczelin jest dostępny w szerokim zakresie rozmiarów, w tym w rozmiarach niestandardowych. Ponieważ jest to produkt wytwarzany na zamówienie, Fiber Expansion Control Joint Filler jest mocniejszy niż inne mieszanki wypełniające szczeliny. Paski spełniają wymagania AASHTO i są dostępne w magazynie.

Podobne tematy