Jaki rodzaj folii stosuje się na dach domu?

Jeśli chodzi o materiały do pokrycia dachu, możesz zadać sobie pytanie, jaki rodzaj folii jest używany do dachu domu. Na szczęście dostępnych jest wiele opcji, w tym proste folie wodoodporne, membrany antykondensacyjne i folia wiatroizolacyjna Tyvek HouseWrap. Niezależnie od rodzaju, który wybierzesz, materiały te mogą zrobić dużą różnicę w ogólnym komforcie i wartości Twojego domu.

Proste folie wodoodporne

Folia wodoodporna może być położona na wierzchu istniejącego dachu lub może być nałożona. Folie nakładane są mocniejsze od folii układanych mechanicznie, ponieważ zawierają wiele warstw, które zapewniają wyższe właściwości hydrotechniczne. Ten rodzaj folii hydroizolacyjnej jest odpowiedni dla skomplikowanych konstrukcji dachowych. Jeśli chodzi o folie układane mechanicznie, klejem jest zazwyczaj zszywka lub gwóźdź. Powierzchnia powinna być gładka i równa. Powinna być pozbawiona wszelkich nierówności, aby membrana mogła spełniać swoją funkcję.

Wyróżnia się dwa rodzaje folii hydroizolacyjnych: proste i antykondensacyjne. Ten pierwszy rodzaj wykonuje się z polietylenu, który jest trwały i niepalny. Ten drugi jest wykonany z polipropylenu zwiniętego w zwoje. Tańsze folie nie zapewniają ochrony przed wiatrem i hydroizolacji. Nowoczesne folie hydroizolacyjne pomagają jednak w odparowywaniu wilgoci i utrzymują dach w suchości. Najlepiej stosować je na dachu domu.

Inny rodzaj folii hydroizolacyjnej opiera się na jej odporności na promieniowanie UV. Ten typ jest bardziej trwały niż zwykłe folie wodoodporne, ale nadal są one podatne na działanie słońca. Światło słoneczne i ciepło mogą uszkodzić te folie hydroizolacyjne. Folia musi być w stanie wytrzymać ciśnienie słupa wody, aby zapobiec zalaniu domu. Jeśli nie wytrzyma ciśnienia wody, nie powinna być stosowana na dachu.

Specjalna warstwa hydroizolacji na dachu domu była pierwotnie stosowana w krajach zachodnich. Ale nowoczesne membrany hydroizolacyjne są cienkie i niezwykle gęste. Kluczowe jest, aby wybrać membranę wodoodporną z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Wybór membrany hydroizolacyjnej zależy od rodzaju użytego materiału i przygotowanej powierzchni. Wybór odpowiedniego rodzaju materiału pomaga również zapewnić wodoodporny dach. Membrana hydroizolacyjna Winkler One ochroni dom przed wodą i utrzyma go w suchości, co zmniejszy potrzebę konserwacji i napraw.

Folie antykondensacyjne

Stosowanie folii antykondensacyjnych jest niezbędne przy każdym rodzaju konstrukcji dachu o dużej wentylacji. Mogą one zmniejszyć o połowę zatrzymywanie ciepła przez izolację, zwłaszcza w przestrzeni pod dachem. Ze względu na swoją skuteczność, folie antykondensacyjne są jednym z najczęściej stosowanych produktów hydroizolacyjnych w budownictwie. Folie antykondensacyjne są wykonane z różnych warstw polietylenu, polipropylenu i innych materiałów, których zadaniem jest odpychanie wilgoci.

Filmy te występują w kilku rodzajach i są stosowane przede wszystkim na dach i elewację budynku. Różne folie wykonują różne zadania i są podzielone na kilka głównych grup na podstawie ich struktury i materiału. Istnieje wiele sposobów ich montażu. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych błędów montażowych, z którymi można się spotkać. – Brak właściwego doboru i montażu folii

– Folie antykondensacyjne wykonane są z polipropylenu i włókniny z jednej strony. Są odporne na działanie promieni UV i redukują kondensację pary wodnej o 50%. Folie antykondensacyjne mają za zadanie przedłużyć żywotność dachu z blachodachówki nawet o 50%. Chronią również konstrukcję nośną, zatrzymując kondensację wewnątrz dachu. Folia antykondensacyjna jest tymczasowym rozwiązaniem problemu.

Innym często stosowanym rozwiązaniem jest UTAVEC. Folia ta jest rozwiązaniem hydroizolacyjnym, które pomaga chronić systemy izolacji termicznej na poddaszu przed wilgocią. Jego bariera parowa pomaga również chronić przestrzeń wewnętrzną. Jego odporna na promieniowanie UV tkanina polipropylenowa jest w stanie chronić przed ciepłem słonecznym i zapewnia ochronę przed parą wodną dla stoków o dowolnym kącie. Ponadto UTACON zapewnia doskonałą wytrzymałość i trwałość.

Membrany dyfuzyjne

Membrany dyfuzyjne są powszechnym rodzajem materiału stosowanego na dach domu. W przeciwieństwie do tradycyjnych membran, nie wymagają stosowania systemów oczyszczania gazów w pakietach. Występują w różnych kształtach i rozmiarach, a dyfuzory ceramiczne talerzowe są najczęściej stosowane na dachy. Dyfuzory ceramiczne mają jednak pewne wady, w tym fakt, że łatwo się brudzą. Jeśli chcesz zapewnić długowieczność swoich dyfuzorów, najlepiej kupić wysokiej jakości membranę dyfuzora.

Pomimo tego, że membrany dyfuzorów są szeroko stosowane w domach, mogą być drogie. Wybór najlepszego typu zależy od budżetu, miejsca, w którym znajdują się membrany i jakie inne czynniki mogą wpływać na ich działanie. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze membrany dyfuzora jest stężenie oleju lub tłuszczu w domu. Podstawowe gumowe membrany dyfuzorów nie są przeznaczone do obsługi biosolidów i olejów. Jednak powlekane membrany EPDM są świetne do stosowania w szklarniach, ponieważ nie powodują problemów z OTE lub ciśnieniem wstecznym.

Membrany dyfuzyjne są również używane do ochrony dachu przed przeciekającą wodą. Membrany te są zazwyczaj instalowane bezpośrednio pod elementami, które pokrywają dach domu. Elementy te zazwyczaj spełniają funkcję hydroizolacyjną, ale są przypadki, kiedy membrany nie są wystarczające. Na przykład w domach o konstrukcji szkieletowej membrana hydroizolacyjna umieszczana jest na zewnątrz ściany stężającej. Ważne jest jednak, aby zapewnić wysoką wodoprzepuszczalność membrany.

Membrany dyfuzyjne są wykonane z gumy lub innych polimerów i mogą być wykrawane z otworami o średnicy jednego milimetra lub większej. Są one następnie pokrywane różnymi metodami osadzania cienkich warstw. Metody te są szczególnie wydajne, ponieważ nie wytwarzają toksycznych ścieków. Ponadto, metody napylania mogą być wykonywane przy użyciu przenośników rolkowych. Proces roll-to-roll jest szczególnie opłacalny.

Oprócz korzyści dla środowiska, membrany Diffuser zapewniają również ochronę przed pleśnią. Membrany te są również skuteczne w zapobieganiu utraty zdolności izolacyjnych domu. Membrany te mogą być stosowane w każdym klimacie, od zimnego do gorącego. Są również bardzo odporne na działanie promieniowania UV. Dlatego są idealnym wyborem dla dachów i innych części domu. Mogą również zatrzymać wyciekającą wodę, zapobiegając powstawaniu pleśni i grzybów w domu.

Folia wiatroizolacyjna Tyvek HouseWrap

DuPont Tyvek HomeWrap to unikalny materiał budowlany, który łączy w sobie zalety materiału przepuszczającego parę wodną i powietrze z elastycznością elastycznej folii. Przy prawidłowej instalacji pomaga zapobiegać przesiąkaniu wody i powietrza do ścian, redukując wilgoć i przedłużając żywotność izolacji. Właściwości paroprzepuszczalne folii Tyvek HomeWrap pozwalają jej również przyczynić się do zwiększenia trwałości budynku i mogą obniżyć koszty energii.

Innym ważnym czynnikiem przy budowie domu odpornego na wiatr jest wybór odpowiedniego rodzaju folii. Oryginalna WRB była wykonana z kwadratów papieru. Były one używane do pokryć dachowych podczas gorączki złota i w szantach na prerii. Dziś DuPont Tyvek HouseWrap to folia wiatroizolacyjna, którą można zainstalować bezpośrednio na poszyciu. Folia jest również paroprzepuszczalna i ma klejone szwy, co zapewnia, że jest całkowicie wodoodporna.

Istnieje wiele rodzajów folii wiatroizolacyjnej. Dobrej jakości jeden może oprzeć się wiatrowi i wilgoci przez 50 lat, podczas gdy nie oddychający film jest oddychający. Każda folia ma określone zastosowanie i musi być prawidłowo zainstalowana. Właściwy rodzaj folii powinien mieć wskaźnik przepuszczalności pary wodnej na poziomie co najmniej 2 000 m3/h i być wodoodporny do dwóch metrów.

Trwałość folii wiatroizolacyjnej może wpływać na ogólne bezpieczeństwo domu, dlatego ważne jest, aby użyć właściwego typu. Tyvek HouseWrap to jedna z opcji, która jest bardzo wytrzymała i oferuje ochronę przed powietrzem i wilgocią. System ZIP to kolejny wybór, który spełnia minimalne wymagania. W przeciwieństwie do Tyvek HouseWrap, produkty ZIP System są półprzezroczyste i mają klasę handlową. Dostępnych jest wiele innych folii budowlanych, ale TRI-BUILT C Housewrap jest najbardziej popularna.

Folia wiatroizolacyjna DuPont Tyvek HouseWrap jest elastyczną barierą wiatrową, którą można zainstalować nad lub pod poszyciem. W przeciwieństwie do DuPont Tyvek HomeWrap, nie działa jako wtórna bariera wodna. Może być instalowana bezpośrednio na słupkach, choć nadal zaleca się stosowanie poszycia. Tyvek DrainWrap to kolejna folia wiatroizolacyjna, która w jednym produkcie oferuje zarówno system drenażowy, jak i materiał odporny na warunki atmosferyczne. Wspomaga ona również odprowadzanie wody za zagruntowaną sidingiem cedrowym.

Podobne tematy