Dom jednopiętrowy – jaki rodzaj dachu jest zalecany?

Budując dom jednopiętrowy, warto zastanowić się, jaki rodzaj dachu będzie potrzebny i ile będzie kosztował. Poniżej wymieniono najczęstsze rodzaje dachów i ich koszt. Ponadto, ten artykuł będzie przejść przez jak wybrać odpowiedni materiał na dach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Ten artykuł zawiera również pomocne wskazówki dotyczące pokrycia dachowego domu jednopiętrowego.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z budropol.com.pl

Wybór dachu dla domu jednopiętrowego

Przy budowie nowego domu, podjęcie decyzji o kilku ważnych czynnikach pomoże Ci dokonać właściwego wyboru dla dachu domu. Od lokalizacji do rozmiaru, dach jest jedną z najbardziej kosztownych części procesu budowy. W zależności od pożądanego wyglądu, możesz wybrać dom jednopiętrowy lub wielopiętrowy. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

Typy dachów

Jeśli rozważasz budowę domu jednopiętrowego, możesz chcieć pomyśleć o różnych typach dachów. Płaski dach jest jedną z opcji, ale będziesz chciał pomyśleć o innych opcjach, też. Dachy dwuspadowe to kolejna opcja, ale zazwyczaj znajdują się one na ozdobnych werandach i małych częściach domów. Dają one unikalny wygląd części zewnętrznej domu i mogą być drogie w instalacji.

Francuski styl inspirowany ma cztery stoki – dwa po każdej stronie domu. Niższe zbocze jest bardziej strome niż górne, co widać z dołu. Głównym atutem tego typu dachu jest jego praktyczność. Dach mansardowy może zapewnić dodatkową przestrzeń mieszkalną i miejsce do przechowywania. Dach czterospadowy daje wrażenie przestrzeni, która nie jest dostępna w domu jednopiętrowym.

Dachy dwuspadowe są bardzo powszechne, ale dachy czterospadowe są bardziej stabilne. Są one również idealne dla chłodniejszych klimatów i obszarów o silnych wiatrach. Dachy biodrowe są również łatwiejsze do utrzymania niż dachy dwuspadowe i najlepiej nadają się do obszarów, gdzie wiatr jest głównym problemem. Dachy czterospadowe mogą stanowić dodatkową przestrzeń życiową dzięki lukarnom lub wronim gniazdom. Oprócz typów dachów, należy również rozważyć kształt domu.

Innym wspólnym stylem jest dach czterospadowy. Dach czterospadowy to świetna opcja dla osób, które chcą mieć płaski dach, ale obawiają się wydatków. Dach w stylu czterospadowym ma unikalny kształt z czterema stronami. Musi on idealnie pasować do materiałów. Dachy czterospadowe mają tendencję do lepszego działania w obszarach o dużym wietrze i mają strome nachylenie. Są one jednak drogie w instalacji i wymagają stałej konserwacji.

Koszt dachów

Dom jednopiętrowy jest zazwyczaj mniejszy niż dom dwupiętrowy, więc koszt dachu na tym stylu domu będzie niższy niż na domu dwupiętrowym. Jednak koktajle drewniane wymagają bieżącej konserwacji i są mniej trwałe niż inne materiały. Jako takie, nie są zalecane dla domów w suchym klimacie. Koszty instalacji typowego jednopiętrowego dachu o powierzchni 2300 stóp kwadratowych mogą wynosić od 6 800 do 20 000 dolarów.

Całkowity koszt dachu na jednopiętrowym domu zależy od kilku czynników, w tym od użytego materiału i nachylenia dachu. Przeciętny amerykański dom ma około 2 000 stóp kwadratowych, ale wielkość domu może się znacznie różnić. Rodzaj gontów, nachylenie i podkład zastosowany, region i firma będą również wpływać na ostateczną cenę. Ostatecznie, koszt dachu na jednopiętrowym domu będzie się znacznie różnić.

Łupek jest najbardziej trwałym materiałem dachowym, ale jest również najdroższy. Dach wykonany z naturalnych płytek łupkowych będzie kosztował od 17 000 do 84 000 dolarów, a 3 000 stóp kwadratowych dachu łupkowego może kosztować od 27 000 do 44 000 dolarów. Syntetyczne płytki łupkowe są wykonane z recyklingu gumy i tworzyw sztucznych formowanych do wyglądać jak łupek. Dach jednopiętrowego domu z płytkami łupkowymi będzie kosztować około 11 900 dolarów do 16 200 dolarów.

Całkowity koszt jednopiętrowego dachu będzie się znacznie różnić, ale większość właścicieli domów wyda wszędzie od 4 707 dolarów do 10 460 dolarów na nowy dach. Instalacja gontów asfaltowych zazwyczaj kosztuje około 400 do 550 dolarów za stopę kwadratową. Można również oczekiwać, że za usunięcie starego dachu przed zainstalowaniem nowego zapłacimy od 1500 do 3500 dolarów. Koszty te obejmują koszt gontów i wszelkie naprawy punktowe, które mogą wymagać wykonania.

Wybór materiału na dach

Istnieje wiele różnych materiałów do wyboru przy budowie dachu na domu jednopiętrowym. Można wybierać spośród asfaltu, betonu, dachówek ceramicznych, łupków lub drewna. Materiał, który wybierzesz, będzie zależał od pożądanego stylu, kosztów i konserwacji. Ponadto należy pamiętać o tym, ile światła słonecznego chcemy zablokować. Na przykład, jeśli chcesz zmniejszyć koszty energii, rozważ lekki materiał.

Materiały dachowe, które wytrzymają warunki pogodowe w Twojej okolicy są ważnymi rozważaniami. Asfalt, na przykład, jest stosunkowo niedrogą opcją. Łupek, z drugiej strony, jest droższą opcją. Łupek jest również bardzo trwały i może imitować wygląd innych rodzajów dachów. Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym panuje ekstremalna pogoda, rozważ gumę. Asfalt ma niższy punkt cenowy, ale może naśladować wygląd innych rodzajów dachów. Eksperci od dachów mogą również udzielić Ci porady na temat wyboru materiału dla Twojego domu.

Innym rozważaniem jest to, jak materiał łączy się z bocznicą. Na przykład, dom z cedrowym gontem uzupełnia szaro-brązowe gonty użyte na dachu. Dachy w stylu biodrowym są najczęstszym stylem dachu domu i zazwyczaj posiadają kalenicę lub szczyt. Niektórzy ludzie łączą te style z lukarnami, aby zapewnić dodatkową przestrzeń życiową. Podczas gdy wybór materiału na dach jest główną decyzją, istnieje wiele innych czynników do rozważenia.

Dachy metalowe są kolejną opcją dla jednopiętrowego domu. Podczas gdy gonty asfaltowe mają wysoką trwałość, można również wybrać opcję dachów metalowych. Dla dodatkowej ochrony, metalowy dach może być łatwo doposażony w farbę. Dachy metalowe mogą być malowane lub pokryte granulatem mineralnym. Mogą być również powlekane lub pokryte odblaskowymi arkuszami nakładkowymi.

Wybór dachu dla domu z lukarną

Kiedy instalujesz lukarnę na swoim domu, będziesz musiał wybrać dach, który pasuje do stylu i kształtu domu. Będziesz także chciał zainstalować podkłady dachowe, aby chronić dach na lukarnie. Być może trzeba będzie także naprawić dach wokół lukarny, zmodernizować go lub całkowicie wymienić. Ponadto, będziesz chciał oczyścić dach przed zainstalowaniem lukarny, aby zmaksymalizować korzyści z posiadania jednego.

Wybierając dach dla lukarny, ważne jest, aby rozważyć typ i nachylenie dachu. Istnieje kilka wspólnych typów lukarn. Hipped lukarny są najbardziej powszechne, a oni mieszają się dobrze z linii dachu. Hipped lukarny są również popularne, ponieważ wyglądają bardziej tradycyjnie, a oni dodać dużo odwołania. Przy wyborze dachu dla lukarny, należy wybrać najlepszy materiał, aby dopasować styl swojego domu.

Lukarna doda do wielkości swojego domu. Ponieważ wymaga to dodatkowych materiałów budowlanych i czasu, koszt lukarny może wzrosnąć. Zatrudnianie architekta do projektowania lukarny może dodatkowo zwiększyć koszty. Ponadto okna w lukarnie będą wymagały wymiany za około dwadzieścia lub trzydzieści lat. Dlatego najlepiej dodać lukarnę podczas wymiany dachu.

Lukarny z płaskim dachem nie będą zrzucać wody tak dobrze, jak te z dachem skośnym. Możesz jednak ograniczyć ryzyko przecieków, wybierając wysokiej jakości membranę na dach swojego domu. Istnieje kilka zalet płaskich dachów, w tym ich niski koszt i większa przestrzeń. Jeśli wybierzesz płaski dach, powinieneś rozważyć zastosowanie wodoodpornej membrany dachowej, która poradzi sobie z dodatkowym ciężarem.

Podobne tematy