Jak usunąć stary silikon sanitarny – kilka wskazówek

Istnieje kilka sposobów na bezpieczne usunięcie starego silikonu sanitarnego. Pierwsza metoda polega na upewnieniu się, że obszar jest suchy. Jeśli możesz, zrób to przed rozpoczęciem procesu. Przed rozpoczęciem należy osuszyć obszar czystą, miękką szmatką. Po usunięciu silikonu, wyrzuć odpowiednio pozostałe kawałki. W większości przypadków można je ponownie wykorzystać kilka razy, ale czasami łatwiej jest je całkowicie wyrzucić.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem e-wspolnotamieszkaniowa.pl

Jak usunąć stary silikon sanitarny

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć stary silikon sanitarny, istnieje kilka wskazówek, które możesz wykorzystać, aby ułatwić proces. Po pierwsze, będziesz potrzebować rozpuszczalnika. Alkohol izopropylowy jest świetną opcją dla malowanych powierzchni i plastikowych przedmiotów. Możesz również spróbować toluenu lub ksylenu. Naturalnym rozwiązaniem do zmiękczania silikonu jest ocet. W obu przypadkach będziesz potrzebował noża lub ostrego przedmiotu, który jest w stanie przeciąć uszczelnienie.

Alternatywnie możesz kupić narzędzie, które jest przeznaczone do pomocy w usuwaniu starych uszczelniaczy z produktów sanitarnych. To narzędzie będzie mniej bolesne w użyciu, a także można go użyć do wygładzenia nowego uszczelniacza w dół. Ale należy pamiętać, że te narzędzia są czasochłonne i będzie nosić cię. Jeśli jesteś przyciśnięty do czasu, można użyć WD-40 lub środek do usuwania uszczelniaczy na bazie alkoholu zamiast.

Inna opcja usuwania starego silikonu sanitarnego jest za pomocą ciepła. Korzystanie z suszarki do włosów lub pistoletu grzewczego pomoże zmiękczyć silikon, ale jeśli martwisz się o uszkodzenie powierzchni, może być najlepiej zadzwonić do profesjonalisty. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić o szorowanie lub skrobanie. Jeśli proces wydaje się zbyt trudny, możesz również użyć rozpuszczalnika, aby pozbyć się starego silikonu.

Gdy próbujesz usunąć stary silikon sanitarny z tkaniny, możesz również użyć roztworu na bazie alkoholu. To rozwiązanie jest szczególnie skuteczne w przypadku tkanin wykonanych z bawełny. Jeśli wolisz użyć nieścieralnego środka czyszczącego, możesz również spróbować acetonu. Aceton może rozpuścić stary uszczelniacz silikonowy. Rozwiązanie to działa najlepiej na tkaninach o jasnych kolorach i jest skuteczne w usuwaniu małych plam. Wreszcie, masło może być również używane do usuwania silikonu z tkaniny.

Narzędzia potrzebne

Istnieje kilka narzędzi potrzebnych do usunięcia starego uszczelniacza sanitarnego. Możesz kupić ściągaczkę lub nóż użytkowy. Oba te narzędzia pomogą Ci poluzować stary uszczelniacz. Trzeba będzie również oczyścić powierzchnię. Jeśli uszczelniacz jest nadal mokry, użyj alkoholu, aby go oczyścić. Wybielacz i woda zabije każdą pleśń. Następnie można zastosować świeży uszczelniacz. Proces potrwa kilka dni, ale wynik będzie tego warty!

Używając prostej żyletki lub ostrego noża użytkowego, możesz ostrożnie zrobić nacięcie w szwie uszczelniającym. Zacznij od podstawy silikonu i przesuń nóż w dół całego szwu. Należy uważać, aby nie wciąć się w ścianę. Celem usuwania masy uszczelniającej jest poluzowanie krawędzi, więc wykonaj płytkie nacięcia. Jeśli krawędzie nie są plastyczne, możesz użyć papieru ściernego, aby je przeszlifować.

Przed próbą usunięcia starego silikonu sanitarnego upewnij się, że obszar jest suchy. Znacznie bezpieczniej jest pracować w obszarze, w którym silikon najpierw wyschnął. Przed rozpoczęciem, pat obszaru suchego z miękką szmatką. Następnie usuń stary silikon sanitarny, mocząc obszar w alkoholu lub białym spirytusie. Kiedy skończysz, użyj gąbki przeciw zarysowaniom, aby zedrzeć resztki silikonu.

Zależnie od wielkości wanny, może być konieczny zakup specjalnych narzędzi do usunięcia uszczelniacza. Narzędzia te są plastikowe i działają w celu rozbicia starego uszczelniacza. Nosić rękawice i pozostawić rozwiązanie na wannie na zalecany czas. Rozwiązanie zacznie rozkładać stary uszczelniacz, powodując, że pęcznieje i staje się miękki. Następnie usuń pozostały silikon za pomocą plastikowego skrobaka.

Metody

Istnieje wiele różnych metod usuwania starego silikonu sanitarnego. W niektórych przypadkach można go odkleić za pomocą szczypiec i noża użytkowego. Inne wymagają nasączenia silikonu rozpuszczalnikiem, takim jak alkohol izopropylowy. Każde z nich będzie działać. Jeśli silikon jest uparty, można użyć domowego roztworu, takiego jak terpentyna lub czysty aceton. Ocet jest również naturalnym rozwiązaniem do usuwania silikonu.

Aby usunąć stary silikon sanitarny, musisz dokładnie oczyścić powierzchnię. Brud i zanieczyszczenia mogą zakłócić właściwości klejące silikonu. Woda może dostać się za uszczelniacz, powodując problem z pleśnią. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni, należy nałożyć nowy silikon. Jeśli zauważysz, że stary uszczelniacz jest nadal przyklejony, musisz go usunąć przed nałożeniem nowego. Żel do usuwania może spowodować pewne uszkodzenia powierzchni, więc należy go najpierw usunąć.

Pierwszą metodą jest użycie noża użytkowego. Trzymaj nóż w pobliżu podstawy silikonu i przesuń go w dół na całej długości szwu. Uważaj, aby nie przeciąć ściany lub silikonu. Celem jest poluzowanie krawędzi silikonu. Zacznij od płytkiego cięcia, aby nie uszkodzić powierzchni. Po usunięciu silikonu, można zastosować produkt przeciw pleśni do czyszczenia obszaru.

Alternatywnie, można użyć pistoletu ciepła lub suszarki do zmiękczania uszczelniacza. Po usunięciu starego uszczelniacza, należy wygładzić nowy za pomocą narzędzia do usuwania. Jednak obie metody są męczące. Jeśli nie miałeś szczęścia, powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalisty, aby usunąć silikon z powierzchni. Jakie są więc Twoje możliwości? Sprawdź różne metody poniżej i zdecyduj, która jest dla Ciebie odpowiednia.

Używanie WD-40 do czyszczenia starego silikonu to kolejna opcja. Silikon jest trudny do usunięcia i może wymagać wymiany. Jeśli tak się stanie, możesz kupić przezroczyste uszczelki silikonowe. Należy jednak pamiętać, że stare uszczelki mogą przeciekać wilgoć lub powietrze. Stąd ich wymiana jest ważna. Usunięcie starych silikonowych uszczelnień będzie jednak wymagało czasu. Dlatego ważne jest, aby być cierpliwym podczas usuwania go z powierzchni.

Właściwa utylizacja

Jeśli masz dużo starego silikonu sanitarnego leżącego wokół, możesz zastanawiać się, jak się go pozbyć. Możesz poddać recyklingowi kubeczki menstruacyjne i krążki. Produkty te zawierają silikon klasy medycznej, który jest całkowicie bezpieczny do spożycia i stosowania wewnątrz Twojego ciała. Nie zawierają żadnych toksyn ani niebezpiecznych składników, można je zmielić, aby dodać do gleby rośliny lub rozrzucić w ogrodzie. Jeśli nie chcesz ich już używać, możesz je również spalić. Silikon nie wydziela żadnych szkodliwych oparów podczas spalania, więc możesz łatwo pozbyć się ich prawidłowo.

Możesz również użyć form silikonowych z recyklingu. Formy te mogą być używane do formowania różnych produktów, w tym wkładek higienicznych wielokrotnego użytku. W przeciwieństwie do świeżego silikonu, silikon z recyklingu może być formowany w prawie każdy kształt. Różnica między silikonem z recyklingu a świeżym polega na tym, że ten pierwszy jest nadal w formie płynnej lub proszku i trzeba go przekształcić w stan stały, zanim będzie można go użyć. Następnie można poddać stary silikon recyklingowi do innego zastosowania.

Innym dobrym powodem do recyklingu silikonu jest jego wysoka biodegradowalność. Silikon jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury i ekstremalne temperatury bez rozpadu na małe cząsteczki, które są szkodliwe dla życia morskiego. Potrzebuje 50 lat, aby całkowicie się rozłożyć, co czyni go bezpiecznym dla środowiska i dzikich zwierząt. Gdy już się rozłoży, pozostanie na Ziemi przez setki lat. To długi czas oczekiwania na pozbycie się go.

Podobne tematy