Jeśli zastanawiałeś się nad zaletami bloków porowatych, nie jesteś sam. Ten artykuł wyjaśni, czym różnią się one od zwykłych betonowych bloków i do czego możemy je wykorzystać. Te naturalne bloki budowlane są tańsze, izolują akustycznie i są znacznie trwalsze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak bloki porowate mogą przynieść korzyści Twojemu projektowi budowlanemu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak te bloki mogą poprawić jakość Twojego domu lub biura.
Porowate bloki mogą być wykorzystywane jako budulec
Tworzenie nowych typów porowatych cząstek może pozwolić na nowe zastosowania w materiałach samoleczących, inżynierii kostno-tkankowej, dostarczaniu leków i izolacji. Porowate bloki mają również potencjał jako materiały budowlane. Inżynierowie z Rice University opracowali różne rodzaje porowatych cząstek, których wielkość waha się od 150 do 550 nanometrów. Cząstki te mają pory, które są mniej więcej szerokości nici DNA.
Jednym z najczęstszych rodzajów bloków betonowych jest blok gipsowy. Jest on wykonany z cementu, wody i włókien organicznych. Jest powszechnie stosowany w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jest to również świetny wybór dla projektów budowlanych, ponieważ zapewnia lepszą izolację i lekką wagę. Ponieważ jest ognioodporny i wodoodporny, bloki te są doskonałym wyborem dla projektów budowlanych. A ponieważ mogą być formowane w wiele różnych kształtów i rozmiarów, mogą być używane jako bloki budowlane w szerokim zakresie zastosowań.
Są bardziej izolowane akustycznie niż bloki betonowe
Materiał porowaty pochłania energię dźwiękową i traci ją w procesie, który obejmuje tarcie i lepkość powietrza. Izolacja akustyczna, w kontekście budownictwa, to zmniejszenie przenoszenia dźwięku przez przegrodę budowlaną. Podczas gdy lekkie materiały porowate są doskonałe w pochłanianiu dźwięku, ciężkie odbijają dużą ilość energii dźwiękowej. Chociaż przeprowadzono pewne badania nad akustyką betonu, konieczne są dalsze badania w celu usystematyzowania tej wiedzy.
Jedną z zalet lekkiego betonu w stosunku do pełnych bloków murowanych jest to, że oferuje on doskonałe połączenie izolacji termicznej i akustycznej. Bloki z betonu lekkiego mogą być wykorzystywane do produkcji ścian o doskonałej izolacji termicznej i rozległej izolacji akustycznej. Nowy blok z betonu lekkiego został stworzony przez KLB w Andernach, Niemcy. Firma oferuje broszurę techniczną wyjaśniającą nowe przepisy i ilustrującą różne możliwości konstrukcyjne.
Są tańsze niż bloki betonowe
Oprócz tego, że są tańsze w produkcji, bloki porowate są również atrakcyjniejsze w wyglądzie niż bloki betonowe. Dom z bloków betonowych ma na ogół szarawy wygląd i potrzebuje dodatkowej sztukaterii i cementu, aby dodać mu estetyki. Bloki betonowe mogą wymagać krojenia, aby uzyskać dostęp do istotnych systemów, takich jak panel elektryczny. Niezależnie od materiału, bloki betonowe mogą dodać znaczną wartość do domu. Porowate bloki są doskonałym wyborem w wielu regionach.
Tradycyjnie, bloki betonowe były wykonane z piaskiem i żwirem. W ostatnich latach, jednak nowoczesne wersje tego materiału zostały wykonane z pumeksem wulkanicznym. Są one tańsze niż bloki betonowe, ale mogą wymagać specjalnego zamówienia, jeśli chcesz je wykorzystać w swoim projekcie budowlanym. Bloki porowate są również bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie są wykonane z ropy naftowej, która jest droższa niż kamień naturalny. Będą one jednak cięższe niż bloki betonowe.
Są bardziej trwałe niż bloki betonowe
Bloki betonowe są trwałe, ale nie są tak izolujące jak ich porowate odpowiedniki. Podczas gdy bloki betonowe są często wzmacniane dodatkowymi materiałami, takimi jak stiuk, oferują one również naturalną odporność na ogień. Podczas gdy drewniane elementy będą się zapalać w ogniu, betonowe ściany nie będą się zapalać. Porowate bloki, z drugiej strony, są mniej łatwopalne. Bloki porowate są również bardziej przystępne niż bloki betonowe.
Istnieje kilka rodzajów pustaków. Pojedyncze bloki bullnose mają otwory, które zajmują więcej niż jedną czwartą powierzchni przekroju poprzecznego. Podwójne bloki bullnose są dostępne w tym samym rozmiarze. Bloki działowe wyglądają podobnie do betonowych bloków filarowych, z tym że są wyższe niż szerokie. Porowate bloki mają zaokrąglone rogi na jednym końcu i mogą być używane do zmiękczania ścian, a także ścian końcowych. Bloki porowate mają też mniejszą gęstość niż bloki pełne i są lepsze na bloki fundamentowe, ściany i kominy.
Mogą być funkcjonalizowane fotouczulaczami
Imobilizacja fotouczulaczy na blokach porowatych niesie ze sobą szereg wyzwań. Pierwszym z nich jest obecność różnych stanów protonacyjnych fotouczulaczy. Drugim są ich różne oddziaływania międzycząsteczkowe w obrębie rusztowania membranowego kopolimeru blokowego. Wyższa zawartość VBCl zmniejsza przeszkodę steryczną, co zwiększa liczbę potencjalnych miejsc zakotwiczenia fotouczulaczy.
Jedną z metod wytwarzania porowatych bloków sfunkcjonalizowanych fotouczulaczami jest samoorganizacja sterowana koordynacją. Technika ta polega na syntezie dwufotonowych fotouczulaczy, które mają korzystne właściwości fotofizyczne i biologiczne. Fotouczulacze zostały zsyntetyzowane poprzez enkapsulację metalakagów w polimerze o dwufotonowym przekroju absorpcji. Nanocząstki te gromadzą się w lizosomach, skąd są uwalniane do organizmu.
Podobne tematy